میراث‌فرهنگی

شروع فصل چهارم کاوش محوطه کله کوب آیسک

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان از شروع چهارمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه کله کوب آیسک، شهرستان سرایان خبر داد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، تقی عیدی گفت: چهارمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه کله کوب آیسک، شهرستان سرایان با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور به سرپرستی دکتر محمد حسین عزیزی خرانقی، عضو هیات علمی پژوهشکده باستان‌شناسی، آغاز شده است.
مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان افزود: محوطه کله کوب یکی از معدود محوطه‌های پیش از تاریخ استان خراسان جنوبی است که دارای توالی فرهنگی از دوره مس سنگی (هزاره پنجم پیش از میلاد) تا دوره مفرغ (هزاره دوم پیش از میلاد) است.
عیدی ادامه داد: کاوش‌های این محوطه از سال 1397 آغاز شده و نتایج باستان شناختی بسیار مهمی در خصوص توالی فرهنگ‌های پیش ازتاریخی در شرق ایران به همراه داشته است.
او ضمن اشاره به اینکه شاید مهمترین دستاورد این مطالعات، شناسایی مواد فرهنگی متعلق به دوره آغاز شهرنشینی (فرهنگ‌های هزاره چهارم پیش از میلاد) یا فرهنگ آغاز ایلامی (افق فرهنگی شوش‌ها) است، افزود: شناسایی سفال‌های شاخص این دوره شامل سفال لبه واریخته، سینی بانشی، سفال‌های دسته دماغی و لوله اوروکی، همگی شواهدی متقن از حضور فرهنگی است که تا قبل از آثار آن تا فلات مرکزی ایران و کرمان، شناسایی شده بود.
مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان گفت: شناسایی آثار این فرهنگ در شرق ایران نشان دهنده گستره عظیم آن در فلات ایران در هزاره چهارم پیش از میلاد است.
عیدی بیان کرد: تاکنون علیرغم شناسایی مواد فرهنگی متنوع و متعدد از فرهنگ آغاز ایلامی در کله کوب، هنوز لایه فرهنگی برجایی از این دوره شناسایی نشده است. مواد فرهنگی مذکور در بافتی ثانویه به دست آمده و نتایج تاریخ‌گذاری مطلق صورت گرفته از نمونه‌های ذغال با همکاری دانشگاه توکیو نیز، هنوز تاریخ مطلقی از این دوره، ارائه نکرده است.
او تصریح کرد: هدف اصلی کاوش در فصل چهارم، تلاش برای شناسایی لایه‌های برجای آغاز شهرنشینی در محوطه کله کوب است که با ایجاد گمانه‌هایی در بخش های مختلف محوطه، تلاش خواهد شد، توالی دقیق‌تری از فرهنگ‌های پیش ازتاریخ این محوطه، ارائه شود.

مشاهده بیشتر

نمایندگی شهرستان سرایان

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نمایندگی شهرستان سرایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
fa_IRفارسی