میراث‌فرهنگی

پیام تسلیت در پی درگذشت استاد ذوالفقار بیتانه گنجینه زنده بشری در سازسازی سنتی و نوازنده دوتار

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، طی پیامی درگذشت استاد ذوالفقار بیتانه گنجینه زنده بشری در سازسازی سنتی و نوازنده دوتار، میراث‌فرهنگی ناملموس ایران را تسلیت گفت.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، در پیام تسلیت هادی شاه‌وردی آمده است:
«خبر درگذشت استاد ذوالفقار بیتانه چهره‌ ماندگار خراسان جنوبی که جایگاه والای هنری او در سازسازی سنتی و دوتار مورد توجه قرار گرفته و نام او در فهرست گنجینه زنده بشری میراث‌فرهنگی ناملموس ایران نقش بسته است، مایه تاسف و تاثر همه دلدادگان حوزه فرهنگ و هنر ایران زمین است.
استاد بیتانه فرهیخته‌ای پرتلاش و خودساخته بود و  او از گنجینه‌های خاص موسیقی خراسان بزرگ محسوب می‌شد و پنجه او حلقه وصل موسیقی شرق خراسان بزرگ و جنوب آن بود.
بی شک این استاد بی نظیر عرصه موسیقی مقامی و آئینی کشور با اهدای اعضای بدن به بیماران نیازمند جاودانه شد. اینجانب درگذشت این استاد بزرگ را به جامعه‌ میراث‌فرهنگی کشور، هنرمندان موسیقی مقامی، اهالی شریف شهرستان فردوس و خانواده ارجمندشان تسلیت عرض می‌کنم و برای ایشان از خداوند منان، علو درجات را مسئلت می‌کنم.»
استاد ذوالفقار بیتانه در سال 1340 در فردوس دیده به جهان گشود و از 7 سالگی نوازندگی را نزد پدر آموخت و تاکنون در امر ساخت سازهای مختلف و نوازندگی در منطقه فردوس سرآمد بوده است. او در جشنواره‌های مختلف موسیقی مقامی در استان و کشور صاحب رتبه و منزلت بود تسلط بیتانه بر مقام‌های شرق و آگاهی‌اش بر ریتم‌ها و نغمات خراسان از او استادی چیره‌دست و صاحب سبک ساخت. پنجه ذوالفقار بیتانه، انگشت‌گذاری دست چپ، برگشت انگشت شصت و مکتب نوازندگی او ادامه مکتب نوازندگی استاد عسگریان بود
استاد بیتانه بر اثر تصادف از چند روز پیش در بخش آی سی یو بیمارستان شهید چمران فردوس بستری بود و روز یک‌شنبه 12 فروردین‌ماه 1403 مرگ مغزی شد و پیکر او با توجه به رضایت خانواده‌اش برای تأیید اهدای عضو و ادامه فرایند قانونی به مشهد مقدس اعزام شد و سپس برای خاکسپاری به شهرستان فردوس منتقل خواهد شد.

 

مشاهده بیشتر

روابط عمومی

آخرین اخبار و تازه‌های مختلف اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا