میراث‌فرهنگی

دستگیری مجرم آثار تاریخی در شهرستان سربیشه

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سربیشه از کشف و ضبط یک دستگاه فلزیاب در شهرستان خبر داد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، هادی حق‌پناه گفت: برابر گزارش واصله از افراد محلی مبنی بر رؤیت افرادی مشکوک به حفاری غیرمجاز در حوالی روستایی در بخش مود بلافاصله مأمورین مراقب آثار این نمایندگی در محل حاضر و در معیت گشت انتظامی پاسگاه کلاته سلیمان خودوری مذکور توقیف شد.
مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سربیشه افزود: پس از بازرسی خودرو 1 عدد دستگاه فلزیاب به همراه دوقبضه سلاح شکاری کشف شد.
حق‌پناه ادامه داد: در این رابطه دو نفر با هویت معلوم دستگیر و به همراه پرونده تشکیل شده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی اعزام که نتیجه متعاقباً اعلام خواهد شد.
او تأکید کرد: هرگونه استفاده از این نوع دستگاه‌ها منوط به صدور مجوز از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان است. در غیر این صورت و در صورت کشف، علاوه بر ضبط و توقیف برابر قانون مشمول جریمه نقدی و زندان خواهد شد.
مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سربیشه ضمن بیان اینکه حفاظت از آثار تاریخی به‌عنوان شناسنامه فرهنگی و هویت تاریخی جز وظایف تک‌تک افراد جامعه است از مردم درخواست کرد: در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک و حفاری غیرمجاز، موارد را در اسرع وقت به نیروی انتظامی و یا این نمایندگی با شماره 05632664383 گزارش دهند تا با اقدام به‌موقع یگان حفاظت از آثار تاریخی، از وقوع جرائم در این حوزه و تعرض به آثار ارزشمند تاریخی شهرستان سربیشه جلوگیری شود.
ح‌پناه در پایان اظهار داشت: حفاری‌های غیرمجاز به‌جز جرم مشهود با لطمه به فرهنگ و تاریخ یک منطقه خیانتی است به آیندگان که توجه به این مهم از سوی مردم مورد امتنان است.

مشاهده بیشتر

نمایندگی شهرستان سربیشه

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نمایندگی شهرستان سربیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا