میراث‌فرهنگی

آغاز مرمت خانه عبدالله خان رفیعی در روستای درمیان

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان درمیان از آغاز مرمت بخشی از خانه عبدالله خان رفیعی در روستای درمیان خبر داد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، ‌امیر‌اسماعیل شهسواری گفت: با تخصیص اعتبارات از محل دارایی‌های تملک شهرستان، اقدامات مرمتی پیش‌بینی شده بخشی از خانه تاریخی عبدالله خان رفیعی در روستای درمیان، آواربردای و انتقال نخاله‌های قسمت غربی بنا، طاق زنی سقف‌ها و سردرب ورودی، غوره گل و کاهل پشت بام، اندود کاهگل بر روی دیوار‌ها و اجرای ناودان در قسمت شرقی بنا و… است.
مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان درمیان افزود: این اثر یکی از بزرگ‌ترین خانه‌های تاریخی روستای درمیان است که در گذشته دارای بخش‌های متعددی چون باغ اختصاصی، عمارت اندرونی، اصطبل و … بوده است.
شهسواری ادامه داد: اجزای معماری این خانه همچون خانه‌های سنتی عبارت است از: سردر ورودی، دالان ارتباطی، حیاط مرکزی، مطبخ، اتاق‌ها و دالان‌های متعددکه در اطراف این حیاط شکل گرفته‌اند که اضلاع شرقی و غربی و اضلاع شمالی و جنوبی در دو طرف حیاط، مشابه هم هستند.
او گفت: از تزئینات جالب توجه در این اثر باید به تزیینات گچ‌بری و در و پنجره‌های ارسی و سقف‌های گنبدی و خنچه‌پوش اشاره کرد.
شهسواری خاطر نشان کرد: خانه تاریخی عبدالله خان رفیعی روستای درمیان مربوط به دور افشاریه و در تاریخ ۱۲/۰۴/۱۳۸۴ و با شماره ۱۲۰۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مشاهده بیشتر

نمایندگی شهرستان درمیان

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نمایندگی شهرستان درمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا