میراث‌فرهنگی

بوذرجمهر قاین نورانی شد

اتمام عملیات روشنایی پیاده‌راه سنگفرش مسیر طرح تا بنا و بقعه

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قاینات گفت: بوذرجمهر قاین نورانی شد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، حمید عباس‌زاده در بازدید از مراحل انجام پروژه نورپردازی طرح گردشگری بوذرجمهر قاین بیان کرد: با استفاده از اعتبارات تملک دارایی‌های استان، در این مرحله عملیات روشنایی پیاده‌راه سنگفرش مسیر طرح تا بنا و بقعه بوذرجمهر با پایه چراغ های پارکی انجام شد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قاینات ادامه داد: همچنین نورپردازی نمای بنا نیز انجام شد که زیبایی چشم‌نوازی به این اثر ارزشمند بخشیده است.
عباس‌زاده اضافه کرد: با توجه به بازنشسته شدن متصدی و نگهبان بنای بوذرجمهر، در جلسه‌ای با حضور ادارات مرتبط، مقرر شد با لحاظ شرایط اعلامی توسط کمیته فنی میراث‌فرهنگی استان، بنا از طریق مزایده عمومی در اختیار بخش خصوصی قرار داده شود که این مهم انجام شده و امید است شاهد رونق بیش از بیش بنا و بقعه بوذرجمهر باشیم.
او گله‌مندانه گفت: هر سال مبلغ قابل توجهی از اعتبارات اداره شهرستان صرف برطرف کردن آسیب‌هایی است که عوامل انسانی ناآگاه به آثار تاریخی وارد می آورند.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان قاینات افزود: قدمت و دیرپایی ایالت قهستان، موجب شده تا آثار تاریخی ارزشمندی برای ما در گذر قرون و اعصار به یادگار بگذارد و از سویی پراکندگی آثار در جای جای شهرستان باعث شده تا امکان نظارت و حفاظت مستمر از آن با نیروهای کم‌تعداد یگان حفاظت و تجهیزات ناکافی وجود نداشته باشد. این امر از سویی فرصتی برای سوءاستفاده‌گران فراهم آورده تا در تخریب و وارد آوردن آسیب به آثار جری شوند که گزارش‌های متعدد همکاران مبنی بر تجاوز، تخریب و حفاری غیر مجاز و چندین مورد بازداشت متجاوزان و حفاران را در پی داشته، شاهدی بر این مدعاست.
عباس‌زاده در پایان ضمن اشاره به وظیفه همگانی در حفظ و حراست از میراث گذشتگان هنرمند، گفت: ما امانت‌دارانی هستیم که مقرر است تا میراث گذشتگان را به آیندگان تحویل دهیم و این مهم مشارکت همگان را می‌طلبد.

مشاهده بیشتر

اداره شهرستان قاینات

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اداره شهرستان قاینات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا