میراث‌فرهنگی

محمد تقی عطار معمارزبردست بشرویه بهانه‌ای برای نکوداشت نامی که در اعتلای گردشگری نقشی خاص دارد

محمد تقی عطار در اسفندماه 1338 در شهر بشرویه متولد شد و به واسطه اینکه در دهه سی هجری شمسی معماران سرشناس و زبده بشرویه در قید حیات بودند توانست دوران نوجوانی خود را در کنار این اساتید به شاگردی پردازد و دانش و فن معماری سنتی را به بهترین شکل ممکن فراگیرد.
فراگیری دانش معماری سنتی در کنار اساتید به نام و دارای سبک شهرستان بشرویه و آغاز به فعالیت از دوران نوجوانی در این حیطه به حدی قابل ستایش است که ایشان را می‌توان گنجینه زنده بشری در علوم و فنون تخصصی معماری ایرانی نام نهاد واژه ای که درخور ستایش این استاد گرانقدر است.
سیدامیر سلیمانی رباطی مسئول میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بشرویه گفت: میراث‌فرهنگی و در راس آن معماری سنتی و تلاش در احیاء آن، به عنوان مادر و سنگ بنای توسعه گردشگری محسوب می‌شود و قطعا نام بردن از این اساتید پرآوازه که در راست کردن قامت شکسته معماری بشرویه نقش اصیلی دارند تلاشی است در جاودانی نام این بزرگان.
سلیمانی رباطی افزود: محمد تقی عطار در مرمت تخصصی بسیاری از بناهای شاخص بشرویه از جمله خانه مستوفی، خانه ذبیحی، خانه ملاعبدالله، خانه غضنفری، باغ خان، کاروانسرای اصفاک، کاروانسرای نیگنان، مسجد تاریخی رقه، مسجد تاریخی ازسک، مسجد تاریخی نیگنان، مسجد تاریخی میانده بشرویه و غیره نقش داشته است.
محمد تقی عطار معمار برجسته گفت: از سن 18 سالگی اولین تجربیات خود را در ساخت حمام جدید بشرویه به سبک سنتی زیر نظر استاد معمار محمدباقر سلیمی به نمایش گذاشتم.
عطار افزود: فنون تاق زنی سنتی، پوشش‌های چهاربخشی، دوبخشی، حوض انباری، پوشش‌های ترک‌دار و تاق و تویزه‌ای را زیر نظر استاد معمار حاج محمدباقر سلیمی و استاد معمار حاج میرزاهاشم عطایی و نماسازی را زیر نظر حاج میرزاقلی خاکشور فرا گرفت.
او گفت: استاد معمار حاج محمدباقر سلیمی، استاد معمار حاج میرزاهاشم عطایی و حاج میرزاقلی خاکشور نیز در اواخر دوره قاجار زیر نظر استاد معمارباشی تعلیم دیده بودند.

مشاهده بیشتر

نمایندگی شهرستان خوسف

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نمایندگی شهرستان خوسف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا