میراث‌فرهنگی

افزوده‌شدن یک بخش جدید به موزه باستان‌شناسی مجموعه جهانی باغ اکبریه بیرجند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: بخش جدید “پارینه سنگی ” به موزه باستان‌شناسی مجموعه جهانی باغ اکبریه بیرجند افزوده شد.
به‌گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، هادی شاه‌وردی بیان کرد: دوران پارینه سنگی به عنوان کهن‌ترین دوره باستان‌شناسی که به‌واسطه استفاده انسان از سنگ تحت عناوینی همچون عصر سنگ یا دوران پارینه سنگی طبقه‌بندی می‌شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی افزود: در این عصر انسان برای نخستین بار شروع به تغییر شکل سنگ‌های پیرامونی خود کرده تا به‌واسطه تراش آنها و ساخت دست‌افزار سنگی به سلاخی گوشت شکار و سپس در فازهای جدیدتر، به ساخت سرنیزه مبادرت ورزد.
شاه‌وردی گفت: با توجه به بررسی‌های اخیر باستان‌شناسی و شناسایی 300 محوطه عصر پارینه سنگی در استان، بخش جدیدی تحت عنوان “یافته های پارینه سنگی خراسان جنوبی” به موزه باستان‌شناسی بیرجند واقع در مجموعه جهانی باغ اکبریه افزوده شد.
او افزود: داده‌های فرهنگی به نمایش درآمده، آثاری شاخص دوره پارینه سنگی قدیم، میانی، جدید، فراپارینه سنگی، نوسنگی و مس‌سنگی استان است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی ادامه داد: از جمله مهمترین کشفیات پارینه سنگی شناسایی شده در خراسان جنوبی؛ شناسایی شواهدی است که معرف فرهنگ آشولی بوده و برای نخستین بار است که در خلال 7 دهه مطالعات پارینه سنگی در شرق فلات ایران این دست‌افزارهای سنگی شناسایی می‌شود.
شاه‌وردی گفت: نتایج خیره‌کننده حاصل این بررسی‌ها و کشفیات در معتبرترین مجلات بین‌المللی منتشر شده است که همگی حاکی از نقش تعیین کننده شرق فلات ایران و به شکل مشخص خراسان جنوبی در پراکنش و همچنین مهاجرت جمعیت‌های انسانی دوران پارینه سنگی به بخش‌های مرکزی و جنوبی آسیا دارد و امیدوار هستیم تا بتوان با تداوم این دست از پژوهش‌ها نقش کلیدی این بخش از ایران را در مطالعات پارینه سنگی بیش از پیش روشن سازیم.
او بیان کرد: دوران پارینه سنگی شامل چهار دوره پارینه‌سنگی قدیم، پارینه‌سنگی میانی، پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است. دوران پارینه‌سنگی قدیم، کهن‌ترین بخش پارینه‌سنگی بوده و شواهد آن در خارج از آفریقا و در آسیا نزدیک به 2 میلیون سال دیرینگی دارد و تا 300 هزار سال قبل باز می‌گردد. در پارینه سنگی میانی که شاهد حضور انسان‌ نئاندرتال و انسان هوشمند هستیم که از 300 تا 40 هزار سال پیش ادامه دارد و پارینه سنگی جدید که تا 20 هزار سال قبل تداوم داشته است و در پایان عصر فراپارینه سنگی که در آن برای نخستین بار تمامی قاره‌ها توسط جمعیت‌های انسانی اشغال می‌شوند.

مشاهده بیشتر

روابط عمومی

آخرین اخبار و تازه‌های مختلف اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا