میراث‌فرهنگی

موزه‌های باغ و عمارت جهانی اکبریه بیرجند بیشترین بازدیدکننده را دارد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: موزه‌های مجموعه میراث جهانی باغ اکبریه بیرجند بیشترین آمار گردشگران و بازدیدکنندگان را در نوروز ۱۴۰۳ به خود اختصاص داده است.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، هادی شاه‌وردی روز دوشنبه 6 فروردین‌ماه 1403 بیان کرد: از ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ تا پایان پنجمین روز فروردین‌ماه جاری 5 هزار و ۲۰۲ نفر از موزه‌های استان بازدید کردند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: ۱۷ موزه مختلف اعم از باستان‌ شناسی، مردم شناسی، لباس و منسوجات سنتی، عکس، مشاهیر و مفاخر، میراث زمین و میراث پهلوانی در این استان فعال است که از این تعداد، ۱۰ موزه متعلق به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوده و هفت موزه خصوصی یا مربوط به سایر ادارات است.
او تصریح کرد: تعداد سه موزه باستان‌ شناسی، مردم‌شناسی، مشاهیر و مفاخر ملی در باغ و عمارت اکبریه بیرجند، موزه وقف در مدرسه شوکتیه بیرجند، موزه میراث پهلوانی در محل زورخانه امیر عرب، موزه لباس و منسوجات سنتی در خانه تاریخی پردلی و موزه عروسک در خانه تاریخی فروتنی فعال است.
شاه‌وردی ادامه داد: همچنین در شهرستان‌های نهبندان، بشرویه، سرایان، فردوس هر کدام یک موزه، در قاینات سه و در شهرستان طبس ۲ موزه فعال بوده و در نوروز پذیرای گردشگران و مسافران است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: موزه مردم شناسی نهبندان در خانه تاریخی سالاری، موزه بشرویه در خانه ملاعبدالله تونی بشروی، موزه آب قاین در آب انبار بازار، موزه مشاهیر قاین در خانه تاریخی سلطانی، موزه عکس قاین در خانه تاریخی صمدی، موزه مردم شناسی در کارونسرای سرایان، موزه مردم شناسی فردوس در حمام تاریخی خیروز، موزه مردم شناسی طبس در حمام خان و موزه میراث زمین در عمارت باغ گلشن طبس دایر است.
او اضافه کرد: موزه‌های استان ۱۳ فروردین که روز طبیعت نام‌گذاری شده به دلیل تقارن با ۲۱ ماه رمضان و شب قدر تعطیل خواهد بود.
استان خراسان جنوبی ۹ اثر ثبت جهانی در قالب ۶ گروه دارد که یکی از آنها باغ و عمارت اکبریه بیرجند است.

مشاهده بیشتر

روابط عمومی

آخرین اخبار و تازه‌های مختلف اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
fa_IRفارسی