میراث‌فرهنگی

پایان مرمت بنای تاریخی مقبره تورانشاه سرایان

رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان از پایان یک‌فصل مرمت بنای تاریخی آرامگاه تورانشاه شهر سرایان خبر داد.
به‌گزارش روابط اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، محمد عرب گفت: «عملیات مرمت صورت گرفته شامل: حذف اندود فرسوده گچ دیواره‌ها و سقف ایوان، جمع‌آوری سنگ‌فرش کف ایوان، جمع‌آوری سکوی برداشت آب ناهمگن و غیراصولی که باعث آسیب به بنا شده بود، خواناسازی و حفاظت مرمت‌های صورت گرفته دوره‌های گذشته و قابل‌نمایش برای بازدیدکنندگان، اجرای مجدد اندود گچ دیواره‌ها و سقف متناسب با الگوی موجود، شناسایی چند مورد سنگ‌قبر در کف ایوان که در مرمت‌های گذشته مدفون شده بود و انتقال به کف جدید، آجرفرش کف بنا با آجر سرامیکی بدون لعاب، بازسازی خرند ورودی، اجرای سیستم روشنایی و پایش تصویری و … بوده که در مدت یکماه و بااعتباری بالغ‌بر 400 میلیون ریال انجام شده است.»
رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان افزود: «این بنای تاریخی با شماره 15286 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در حاشیه جنوبی شهر سرایان با نقشه هشت‌ضلعی که ورودی آن با طاق جناغی در ضلع شمال شرقی قرار گرفته است. پس از سر در ورودی بلافاصله فضای گنبد خانه با نقشه هشت‌ضلعی که هر ضلع آن دارای طاقی با قوس جناغی ست واقع شده است. ابعاد فضای گنبد خانه 7/6*7/6 متر است و هرکدام از طاق‌ها 3/2 متر عرض و یک متر عمق دارند. گنبد خانه به شیوه عرقچین با کمک فیلپوشهای کوچکی که فضای هشت‌ضلعی را به دایره نزدیک کرده، بنا شده است. نمای خارجی بنا دارای طاقهای تزئینی است که با آجر کار شده‌اند.»
عرب ادامه داد: «دوره تاریخی این بنا بر اساس مدارک موجود به‌احتمال فراوان به دوره تیموری برمی‌گردد. وجود سنگ‌قبرهای که به دوره تیموری تعلق دارند و نیز سنگ‌لوحی بر بالای درگاه ورودی بنا که دارای متن زیر است:
«تمت هذه العماره المیمونه الشریفه سلطان الاولیا نظام الحق و الدین تورانشاه علیه الرحمه و الرضوان فی شهر ذوالقعده سنه ثمان و خمسین و فی ثمانماه» این مکان مدفن عارف بزرگی به نام تورانشاه بوده است.»

مشاهده بیشتر

نمایندگی شهرستان سرایان

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نمایندگی شهرستان سرایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا