مدیرکل

استاندار خراسان جنوبی:خواستار توجه جدی وزارت میراث‌فرهنگی به زیر ساخت‌های استان خراسان جنوبی هستیم

استاندار خراسان جنوبی خواستار توجه جدی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه زیر ساخت‌های گردشگری استان شد و گفت: باغ اکبریه و رحیم آباد باید از بنیاد مستضعفان به میراث‌فرهنگی منتقل شود.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، جواد قناعت 16 دی1402 در ستاد توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان که با حضور وزیر میراث‌فرهنگی همراه بود، اظهار داشت: با وجود کار تیمی ما شاهد اتفاقات خوبی در حوزه میراث‌فرهنگی استان هستیم.

استاندار با بیان اینکه در آذرماه سال 1400 دو میلیارد تومان از محل سفرهای استاندار به شهرستان‌ها به مسجد جامع قاین اختصاص یافت، افزود: 5 میلیارد تومان برای باغ رحیم‌آباد از محل اعتبارات استانی پرداخت شد.

قناعت گفت: ارگ کلاه فرنگی یکی از دغدغه‌های جدی ما در حوزه گردشگری بود که تداخل کاری مجموعه میراث‌فرهنگی و فرمانداری داشت و با همت فرماندار تعامل خوبی ایجاد شد و کلاه فرنگی استقلال پیدا کرد.

او با اشاره به اینکه در حوزه میراث‌فرهنگی خیلی کار شده اما چیزی که اکنون از آن رنج می‌بریم در حوزه زیرساخت‌هاست، تصریح کرد: متأسفانه ضعف‌های زیر ساختی در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری داریم که نیازمند توجه استانی و وزارت میراث‌فرهنگی است.

قناعت با اشاره به 9 اثر ثبت جهانی در خراسان جنوبی، گفت: از این تعداد ژئو پارک طبس و چهار کاروانسراهای استان در دولت سیزدهم ثبت شده است.

استاندار گفت: اولین بازدید امروز پروژه موزه بزرگ استان بود که بعد از 13 سال اعتبار گرفت و عملیات ساخت آن در حال اجرا است.

قناعت گفت: خراسان جنوبی استانی نوپا و جوان است، لذا  تحصیص اعتبار موزه بزرگ استان نیازمند عنایت ویژه وزیر است.

او با بیان اینکه ساختمان ارگ کلاه فرنگی استان نیازمند است از فرمانداری به اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انتقال یابد، افزود: اداره‌کل میراث ما هنوز مستأجر است که این در خور شأن مردم متدین و با اصالت استان نیست لذا امیدواریم با تخصیص اعتبار لازم از سوی وزیر میراث‌فرهنگی این ساختمان خریداری شود.

استاندار ادامه داد: خراسان جنوبی 308 آسباد دارد لذا قابل توجیه است که دبیرخانه آسباد به این استان منتقل شود.

قناعت گفت: باغ و عمارت جهانی اکبریه در اختیار بنیاد مستضعفان بود و هم اکنون 30 سال در اختیار میراث‌فرهنگی است که باید از بنیاد به میراث‌فرهنگی منتقل شود.

او با بیان اینکه بخشی از باغ رحیم آباد هم در اختیار بنیاد مستضعفان است که باید برای انتقال پیگیری شود، ادامه داد: از رئیس جمهوری و معاون اول می خواهیم باغ های اکبریه و رحیم آباد تعیین تکلیف شوند.

استاندار گفت: بعد از 15 سال شاهد نارضایتی درخصوص وضعیت محدوده ثبتی شهر قدیمی قاین هستیم، لذا درخواست ما این است که حریم‌ها بازنگری شود تا مردم از سردرگمی خارج شوند.

قناعت تصریح کرد: شهر ملی مله بافی خوسف هم این ظرفیت را دارد که شهر جهانی معرفی شود.

مشاهده بیشتر

روابط عمومی

آخرین اخبار و تازه‌های مختلف اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا