مدیرکل

پیام مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی

به نام خدا
کشور بزرگ و ملت عظیم الشأن ما علاوه بر جهات تاریخی و فرهنگی و میراث بسیار گران قیمتی که از گذشته دارد، خود او آفریننده افتخارات و ارزش هاست. ((مقام معظم رهبری))
ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، به عنوان کشوری که با فرهنگ دیرین، در شکل‌گیری تمدن‌های جهانی دخیل بوده، میراث‌فرهنگی گسترده‌ای دارد. آثار به جا مانده از گذشتگان ما همواره زینت بخش موزه‌های جهان بوده است. نتایج مطالعات و کاوش‌های باستان شناسی، بازگوکننده آن است که ایران دارای یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری بوده است. سیر تکامل فنون معماری و خانه سازی از مرحله استفاده از خشت‌های دست ساز و قالبی، اول بار درایران و در بین النهرین یافت شده است. ابزار سنگی به دست آمده از ساکنان اولیه حاشیه کوه‌های خراسان، زاگرس و البرز در نوع خود از مستندترین مدارک تاریخی است که قدمت کهن میراث‌فرهنگی ایرانیان را نشان می‌دهد.
استان خراسان جنوبی نیز با موقعیت جغرافیای خاص، فرهنگ و تمدن غنی، بافت بومی، جاذبه‌های طبیعی و بکر و با ثبت 9 اثر جهانی، هزار و ۵۵ اثر ملی، 3 هزار و 655 اثر شناسایی‌شده که قدمت آثار تاریخی استان از ۲۵ هزار سال پیش تا دوره معاصر را در برمی‌گیرد ‌و زیستن انسان‌های نخستین در دوران پارینه سنگی قدیم و میانی در خراسان جنوبی، ارسال پرونده روستای اصفهک برای ثبت به عنوان دهکده جهانی گردشگری و همچنین پرونده آسبادهای استان جهت ثبت در میراث جهانی یونسکو، وجود پدران علم، دانشمندان، فرهیختگان و شهدای بنام، یکی از استان‌های با پیشینه‌ی کهن در ایران است که باید برای معرفی این میراث ارزشمند به نسل‌های آینده همت گماشت.
اینجانب ضمن گرامیداشت «روز جهانی موزه و میراث فرهنگی»، آغاز هفته میراث فرهنگی را به‌تمامی همکاران و فعالان حوزه میراث فرهنگی در استان و همچنین مردم بافرهنگ و عزیز استان تبریک عرض نموده، آرزومندم در حفظ، صیانت و معرفی هرچه بهتر تاریخ گذشته، آثار باستانی و میراث فرهنگی این مرزوبوم به مردم، بیش‌ازپیش موفق و مؤید باشیم.
هادی شاه‌وردی
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی

مشاهده بیشتر

روابط عمومی

آخرین اخبار و تازه‌های مختلف اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
fa_IRفارسی