صنایع‌دستی

بازدید معاون صنایع‌دستی کشور از کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی روستای خور

معاون صنایع‌دستی و‌ هنرهای سنتی کشور وزارت میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از ۲ کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی روستای خور بازدید و در جریان تولیدات، مشکلات و درخواست‌های صنعتگران این حوزه قرار گرفت.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، مریم جلالی در این دیدار که فرماندار خوسف، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی و مسئولان شهرستان خوسف حضور داشتند بر تکمیل زنجیره ارزش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی خوسف تاکید کرد.
هادی شاه‌وردی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: بر اساس آمار تاکنون بیش از ۵۰ نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی در خراسان جنوبی شناسایی شده است که شهرستان‌های خوسف، نهبندان، زیرکوه، سرایان و فردوس در این زمینه شاخص هستند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی افزود: روستای خور شهرستان خوسف در فاصله ۸۰ کیلومتر مرکز استان خراسان جنوبی سال ۱۳۹۸ به عنوان روستای ملی گوهرسنگ‌ها به ثبت رسید و در این مدت کارگاه‌های متعدد سنگ‌تراشی در این روستا راه‌اندازی و زمینه اشتغال بخش عمده‌ای از اهالی این روستا را فراهم کرده است.
شاه‌وردی ادامه داد: سنگ‌های عقیق روستای خور متنوع و رنگارنگ بوده و بیشتر از نوع کاملین قرمز، سبز خزه‌ای، اونیکس مشکی و سارد است.
او گفت: همچنین سنگ عقیق خراسان جنوبی از جمله روستای خور از نظر رنگ در سطح کشور بی‌نظیر است.

مشاهده بیشتر

روابط عمومی

آخرین اخبار و تازه‌های مختلف اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا