صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور خراسان جنوبی به میزبانان نمایشگاه صنایع‌دستی پیوست

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: با توجه به برگزاری با کیفیت نمایشگاه صنایع‌دستی سال قبل و همگرایی در خراسان جنوبی، این استان به ۹ میزبان برگزار کننده نمایشگاه‌های صنایع‌دستی کشور افزوده شد.
به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل‌از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، مریم جلالی روز پنج‌شنبه ۲ آذرماه ۱۴۰۲ از برگزاری همزمان نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در خراسان جنوبی و گلستان خبرداد و بیان کرد: تاکنون سابقه نداشته ۲ نمایشگاه سراسری به طور همزمان برگزار شود اما این رویداد فرصتی مناسبی برای استان‌ها ایجاد کرد.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: مزیت رقابتی خراسان‌ جنوبی در کنار ظرفیت معادن و بخش کشاورزی، صنایع‌دستی آن است، تمرکز ما بر سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی لحاظ شده و امیدواریم زنجیره ارزش این حلقه تکمیل شود.
جلالی عنوان کرد: قرار است زنجیره ارزش صنایع‌دستی به صورت پایلوت در چند استان کشور تکمیل شود که با توجه به ظرفیت شهرستان خوسف در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، راه‌اندازی تم‌پارک در این منطقه ضروری است و هفته فرهنگی خوسف با اولویت سنگ‌ها در تهران برگزار خواهد شد.
او یادآور شد: یکی از تجربه‌های خوب با خراسان جنوبی عاملیت پشتیبانان دستباف‌های استان بود که در این زمینه تمامی شهرستان‌ها آموزش‌های تخصصی پارچه‌بافی را فرا می‌گیرند.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: از سال گذشته تاکنون با حمایت‌های استاندار، تلاش‌های مدیرکل میراث‌فرهنگی و با انسجام و همگرایی بین حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع،‌دستی زمینه‌های خوبی فراهم شده و امیدواریم تا سال آینده در زمینه اشتغال، گردشگری و افزایش آثار ثبت‌ جهانی شده خراسان‌ جنوبی شاهد تحولاتی باشیم.
جلالی بیان کرد: ظرفیت‌های منحصر به‌فردی در حوزه‌های مختلف استان وجود دارد که مسئولیت ما را بیشتر می‌کند و امیدواریم هم برای اشتغال زنان که ظرفیت بالقوه دارند و هم برای صادرات صنایع‌دستی بیشتر تلاش کنیم.
او افزود: باید با کیفیت‌آفرینی و تکمیل زنجیره ارزش در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و توبافی، زمینه صادراتی این محصولات فراهم شود.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه صنایع‌دستی امری خانواده محور است، تصریح کرد: تمام مجموعه حاکمیت شهری و استانی باید همکاری کنند تا زمینه معرفی، تولید و بازاریابی این حوزه به نتیجه مطلوب برسد و با توجه به زیرساخت‌هایی که در حوزه صنایع‌دستی خراسان جنوبی در حال انجام است خیز بلندی در استان برداشته خواهد شد.
او با تاکید بر اینکه تعاونی تامین سنگ‌های نیمه قیمتی در شهرستان خوسف باید ایجاد شود، گفت: شخصیت‌های حقیقی را باید تبدیل به شخصیت‌های حقوقی کنیم.
جلالی با اشاره به درخواست استاندار مبنی بر ثبت جهانی مله بافی خوسف افزود: برای جهانی شدن مله خوسف باید پرونده آن تکمیل شود و طرح‌های توسعه‌ای، برندسازی، اتصال به حوزه مد و لباس، تامین معیشت مردم از این طریق مدنظر قرار گیرد تا قدرت چانه زنی برای ثبت جهانی آن را داشته باشیم.

مشاهده بیشتر

روابط عمومی

آخرین اخبار و تازه‌های مختلف اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا