گردشگری

شهرستان طبس سومین ژئوپارک جهانی کشور است

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس با بیان اینکه شهرستان طبس به عنوان سومین ژئوپارک جهانی کشور در فهرست ژئوپارک ها به ثبت رسیده است، افزود: از 54 کاروانسرای ثبت شده کشور؛ سه کاروانسرای ده محمد، خان و چهل پایه در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان پرونده کاروانسراهای ایران به ثبت رسیده است.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، محمد عرب بیان کرد: اولین ژئوپارک جهانی کشور قشم، سپس ارس و سپس طبس است، یعنی ظرفیت‌های زیادی در حوزه گردشگری و صنایع وابسته را دارد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس با اشاره به وجود آستان مبارک موسی الکاظم (ع) در شهرستان طبس، گفت: این مکان قطب گردشگری مذهبی در کنار باغ گلشن، ارگ تاریخی و هفت روستای هدف گردشگری جذابیت‌هایی برای مسافران دارد.
عرب گفت:روستای هدف گردشگری ازمیغان، پیرحاجات، اصفهک و نای بند، خرو و چشمه مرتضی علی طبس از روستاهای گردشگری هستند.
او با بیان اینکه حدود 86 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی طبس در فهرست های میراث معنوی وطبیعی کشور ثبت کلی شده است، ادامه داد: هشت پرونده دیگر برای ثبت ملی آماده شده است که تا پایان امسال نهایی خواهد شد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس گفت: تنها در 6 ماهه نخست امسال بیش از 150 هزار نفر از منطقه نمونه گردشگری روستای ازمیغان سرزمین نخل و مرکبات بازدید داشته‌ایم.
عرب با اشاره به ثبت کویر حلوان در میراث طبیعی کشور، گفت: استان ما به سرزمین کویرهای رویایی معروف است و چهار کویر حلوان، پی کوه، منصوریه و پروده از جمله کویرهای طبس است.
او گفت: در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، در حوزه گردشگری معدن بیش از 70 درصد زغال‌سنگ کشور در طبس است و معادن طبس هم همه ساله گردشگران تخصصی را به خود جذب می‌کند.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس گفت: منطقه حفاظت شده نایبندان وزیستگاه یوزپلنگ، دیگ رستم و چشمه مرتضی علی از دیگر جاذبه‌های دیدنی طبس هستند.
عرب گفت: قلم‌زنی و مس‌زنی، صنعت چرم، پخل بافی، گیوه‌بافی وسبدبافی از جمله صنایع‌دستی خاص شهرستان طبس هستند که فهرست میراث معنوی ما به ثبت رسیده‌اند و صنعتگران فعالی در این زمینه مشغول هستند.
او بیان کرد: بیش از هزار نفر صنعتگر در شهرستان در حوزه‌های مختلف طبس فعال هستند.
عرب افزود: نمایشگاه صنایع‌دستی فرصت خوبی برای دیدار صنعتگران برای بازاریابی و استفاده از تجربه‌ها است و شهرستان طبس با 6 غرفه مس‌گری و قلمزنی، تولیدات چرمی، تراش سنگ‌های قیمتی ونیمه قیمتی، سفال و سرامیک و یک غرفه گردشگری در این نمایشگاه فعال است.

مشاهده بیشتر

اداره شهرستان طبس

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اداره شهرستان طبس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا