گردشگری

اجرای فاز اول تامین زیرساخت برق بافت تاریخی دیهوک

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس گفت: فاز اول اجرای شبکه برق‌رسانی به بافت تاریخی دیهوک با خرید قسمتی از تیرها انجام شد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، محمد عرب بیان کرد: اجرای شبکه برق و آب بافت تاریخی دیهوک از مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به بخش دیهوک بوده است که فاز اول اجرای شبکه برق با خرید قسمتی از تیرها به ارزش 2700 میلیون انجام شده و ادامه پروژه و اجرای شبکه آب نیازمند تخصیص کامل اعتبار مصوب به مبلغ 15 میلیارد ریال است.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس گفت: بافت تاریخی دیهوک با حدود 18 هکتار مساحت با شماره 33710 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که تاکنون سه اقامتگاه بوم گردی در این بافت ارزشمند راه‌اندازی شده و چندین مورد در حال راه‌اندازی و متقاضی تبدیل خانه‌های قدیمی بافت روستا به بوم گردی هستند.
عرب افزود: این روستای تاریخی با قدمتی چند صد ساله از محله‌های سرچشمه، تلخک، دم دروازه، بنوکوه، اولنگ، چپیله، زیر اسیاب، دم اسیاب، دم مزار و پی کمر تشکیل شده است. اغلب خانه‌ها از خشت و گل، دو طبقه و به هم پیوسته تشکیل شده‌اند. مردم دیهوک اکنون با مرمت تعدادی از بنا‌های بافت تاریخی، پیشینه کهن خود را پاس می‌دارند و اشتیاق دارند دیهوک قدیم را زنده و پویا سازند.
او گفت: بافت تاریخی ارزشمند دیهوک مربوط به دوره صفوی تا اواخر قاجار است و از جمله بافت‌های مناطق کویری و گرم و خشک به شمار می‌رود که شامل: مسجد جامع، قلعه، بازار، آب‌انبار، آرامگاه و فضاهای مسکونی است. دلایل مختلفی از جمله موقعیت ارتباطی و منابع آب نسبتاً کافی نقش مهمی در شکل‌گیری و توسعه بافت قدیم دیهوک داشته است. شرایط آب و هوایی در این منطقه موجب شده است بافت آن با توجه به اقلیم و نیاز ساکنان شکل بگیرد و نقش محیط را در انتخاب مصالح و فضاهای مسکونی و عمومی در نظر بگیرند.

مشاهده بیشتر

اداره شهرستان طبس

آخرین اخبار و تازه‌ها از حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اداره شهرستان طبس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا